Türkiye Körler Federasyonu Logosu
 Son Güncelleme Tarihi : 1 Nisan 2019 Pazartesi
 
Bizi Takip Edin : Facebook Sayfası Instagram Sayfası Twitter Sayfası Ana Sayfa Yap - Sık Kullanılanlara Ekle
Anasayfa
İletişim
Tüzüğümüz
Üyelerimiz
Yönetim Kurulumuz
Duyurular
Faaliyet Raporu
Ufkun Ötesi Dergisi
Videolar
Uluslararası
Arşiv
Engelli Mevzuatı
Beyaz Baston Klibi
Yorum ve Makaleler
Türkiye Körler Federasyonu ve İmza Sorunu
İlgili Kurum ve Kuruluşlar
Örgüt Şeması ve Erişim Bilgileri
Engelli Aileleriyle Dayanışma

Özel Eğitim Komisyon Raporu

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu
   

Bakan Avcı: “Çocuklarımızı mutlu eden uygulamaları akademik fantezilere feda etmeyeceğiz”

Millî Eğitim Bakanı Avcı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’nda ortaokul çağındaki işitme, görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin asla bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Bakan Avcı, Yenimahalle’de bulunan Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu öğretmen, öğrenci ve velileri ile bir araya geldi. Bakan Avcı’yı, okulda Kaymakam Mustafa Dündar, İl Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Okul Müdürü Adil Kabakçı, öğrenciler ile velileri karşıladı. Burada Bakan Avcı’ya öğrenciler tarafından çiçek, sergiledikleri gösterilerin yer aldığı bir CD ile yine okul öğrencisinin yaptığı resim tablosu hediye edildi.

Öğrencilerden birinin isminin Recep olduğunu söylemesi üzerine Bakan Avcı, ikinci bir adının olup olmadığını sordu. Öğrencinin “Recep Tayyip” cevabı üzerine Bakan Avcı, “Maşallah, seni tanıdığıma çok memnun oldum. Senin yanakların ne kadar sevimli, yanaklarını çok sıkıyorlar mı” diyerek, yanaklarını sıktığı 7. sınıf öğrenci Recep Tayyip Kaynak (11) ile bir süre sohbet etti.

Daha sonra Bakan Avcı, öğretmen, öğrenci ve velilerin bulunduğu salona geçerek, onların sorunlarını ve isteklerini dinlemeye geldiğini söyledi.

“Taraflar Ve Çocuklarımız Uygulamadan Çok Memnun”

Aileler ve öğretmenlerin, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’nda, ortaokul çağındaki işitme, görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitim görmelerini öngören düzenlemenin yeniden gözden geçilmesini istemeleri üzerine Bakan Avcı, “Ben bu yönetmelik değişikliği vesilesiyle yaptığımız toplantıların doğrusu çok büyük hayra vesile olduğunu görüyorum. Çünkü bu yönetmelik değişikliği olmasaydı burada ne olup bittiğini, ne tür kararlar alındığını, nelerin yapıldığını bu kadar yakından öğrenme fırsatım olmayacaktı. Bu süreç benim için çok öğretici oldu ve iyi ki öyle oldu. Ben üniversitede hocalık yaptım. Şunu biliyorum; bazı şeyler kâğıt üzerinde çok parlak durur, ama sahaya çıkıldığı zaman pratiğe inildiği zaman o kâğıt üzerindeki ışıltı birden kâbusa dönüşebilir. Bunun pek çok örneği vardır; ekonomide de vardır, eğitimde de vardır, sporda da vardır, ticarette de vardır… ‘Evdeki hesap çarşıya uymadı’ sözü onun için söylenir. Zaman zaman eğitimde, bilimde, sosyolojide bazı moda akımlar olur. Bunlar genellikle batıda olur, o günün şartlarında doğar, uzaktan davulun sesi hoş gelir. Bize de cazip gelir, çağdaşlık gibi görünür. Ve birden daha önce denenmiş pekâlâ verimli, sağlıklı sonuçlar vermiş yöntemler demode hale gelir. Burada benzer bir sürecin yaşandığını, benzer toplantılarda gördüm. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizim, denenmiş, sağlıklı sonuçlar verdiği görülmüş, çok sayıda tarafın, özellikle çocuklarımızın memnun oldukları uygulamaları, bir takım akademik fanteziler adına feda etmememiz gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’nda ortaokul çağındaki görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin asla bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“Özel Eğitim Okullarımızdaki Öğretmenler, Veliler Ve Çocuklarımız Müsterih Olsun”

Velilerden ve öğrencilerden müsterih olmalarını isteyen Bakan Avcı, sadece Mitat Enç değil, diğer okullardaki velilerden ve öğretmenler için de aynı duyguları paylaştığını söyledi. Bakan Avcı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu tür okulların benzerlerini artırmamız gerektiğine de inanıyorum. Yatılı okul talebine de katılıyorum. Ben de yedi sene yatılı okudum. O yüzden yatılı okulun nasıl bir dayanışma duygusu, nasıl bir arkadaşlık ortamı oluşturduğunu iyi biliyorum. Onun için öğretmeniniz Yusuf Sânigil’in de dile getirdiği yatılı okul önerinizin de çok makul olduğunu düşünüyorum. Allah bize inşallah fırsat versin, devletimizin desteği ile bunları hayata geçirelim. Burada bugün beni en çok memnun eden konulardan bir tanesi de çocukların bu özgüveni. Bazen normal okullardaki çocuklarda göremediğimiz özgüveni ve ifade kabiliyetini burada çocuklarımızda görüyorum. Bu nedenle öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum, bu sizden geliyor belli. Öğretmenlerimizde de aynı yaklaşımı görüyorum. Bunlar üst üste geldiğinde görüyorum ki, biz burada iyi bir şey yapıyormuşuz. Ben uyarılarınız için çok teşekkür ediyorum. Müsterih olun. Mitat Enç başta olmak üzere hiçbir okulumuzla ilgili aksi bir karar alınmayacak. Lise çağına kadar bu çocuklarımız, bu okullarda okuyacak ve bu gördüğüm özgüveni kazandıktan sonra liseye gidecek.”

Toplantının ardından Bakan Avcı, Öğretmen Çiğdem Ünsal’ın daveti üzerine 3-A sınıfını ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. Tüm öğrencilerle tek tek tanışan Bakan Avcı, Albino (Akşın) hastası öğrenci İsmail Karataş’a (8) “İstanbul’u kim fethetti?” diye sordu. İsmail’in heyecanlanması üzerine Bakan Avcı, “Heyecanlanma, cevabı biliyorsun” diyerek sakinleştirmeye çalıştı. İsmail’in “Fatih Sultan Mehmet” yanıtını vermesi üzerine Bakan Avcı, “Fatih’in hocası Akşemseddin hazretleri de söylendiğine göre senin gibiymiş” dedi ve İsmail’e sarıldı.

Daha sonra Bakan Avcı, önce 3-A Sınıfı öğrencileri, ardından da okul yönetimi, öğretmen ve diğer öğrencilerle toplu fotoğraf çektirdi.


© Türkiye Körler Federasyonu - 2014


 8.04.2020 Günlük İstatistik   Tekil : 302 - Sayfa Görüntülenme : 308 - Toplam : 423560

Kocaeli Bilişim Web Tasarımı Hizmetleri