Türkiye Körler Federasyonu Logosu
 
Bizi Takip Edin : Facebook Sayfası Instagram Sayfası Twitter Sayfası Son Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2023 Salı
 
Anasayfa
Ufkun Ötesi Dergisi
İletişim
Tüzüğümüz
Üyelerimiz
Yönetim Kurulumuz
Duyurular
Faaliyet Raporu
Videolar
Uluslararası
Arşiv
Engelli Mevzuatı
Beyaz Baston Klibi
Yorum ve Makaleler
Türkiye Körler Federasyonu ve İmza Sorunu
İlgili Kurum ve Kuruluşlar
Örgüt Şeması ve Erişim Bilgileri
Engelli Aileleriyle Dayanışma

Özel Eğitim Komisyon Raporu

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu

15.04.2024
Günlük İstatistik  
Tekil : 19
Sayfa Görüntülenme : 38
Toplam : 797946

 

7-14 OCAK BEYAZ BASTON HAFTASI

7-14 Ocak Beyaz Baston haftası nedeniyle Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Av.Turhan İçli 7 ocak 2017 tarihinde, saat 13.30’da Ankara Manhattan otel de basın açıklaması düzenledi, toplantının bitiminde Türkiye Körler Federasyonunun hazırladığı beyaz baston klıbi toplantıya katılanlar tarafından izlendi.

7-14 Ocak tarihleri arasındaki hafta, 1969 yılından bu yana ülkemizde Beyaz Baston Haftası olarak anıla gelmektedir. Türkiye Körler Federasyonu olarak bu yılki Beyaz Baston Haftasını Ankara’da açıyoruz.

Baston, tarihin en eski dönemlerinden biri. Körlerin bağımsız hareketinin bir aracıdır. Basit bir ağaç dalından yapılan ve alelade bir değnek olan baston, 20.yüzuılın ilk çeyreğinde Beyaz Baston özelliğini kazanmıştır.

Londra’da yaşamakta olan bir fotoğrafçı, kaza sonucu gözlerini yitirmiş; Londra sokaklarında bastonuyla dolaşmaya başlamıştır. Daha sonra kör olduğunun anlaşılması ve ona göre davranılması amacıyla bastonunu beyaza boyamış; bu uygulama son derece dikkat çekici olmuştur. Ondan sonra bütün körler, bastonlarını beyaza boyamaya başlamışlar; 1931 yılında Fransız Körler Birliği, Beyaz Bastonu körlerin bağımsızlık simgesi olarak kabul etmiştir. 1963 yılında ABD Başkanı John F.Kennedy, 15 Ekim gününü, Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü olarak ilan etmiş ve bir Beyaz Baston yasası çıkarmıştır. Dünya Körler Federasyonu, 1969 yılında 15 Ekimi, Dünya Beyaz Baston Körler Günü olarak karara bağlamıştır. Buna paralel olarak Ülkemizde aynı yıl Körlere Işık Derneği, 7-14 Ocak tarihleri arasındaki haftayı Beyaz Baston Haftası olarak kabul etmiş; bu geleneği hükümetlere ve kamuoyuna benimsetmiştir. Uzunca bir süre Beyaz Baston Haftası çeşitli etkinliklerle anılmış; ancak 1980’li yıllarda unutulmaya yüz tutmuştur. Bir süreden beri körlerle ilgili örgütler Beyaz Baston Haftasını yeniden canlandırmaya başlamışlardır. Biz de bugün Beyaz Bastonlular olarak sesimizi Ankara’dan yükseltiyoruz.

Halkımızdan Beyaz Bastonun önemini kavramasını, TBMM’den ise, bir Beyaz Baston yasası çıkararak Beyaz Baston kullanımının standartlarını belirlemesini ve Beyaz Baston konusunda uyulması gereken kuralları güvence altına almasını istiyoruz.

Çünkü Beyaz Baston, körlerin bağımsızlığının güvencesi, körlerin en yalansız dili ve en dolayımsız sembolüdür. O, aynı zamanda en yalın iletidir Kamuoyuna: “İşte ben buyum, körüm. Körlüğümle utanmıyor, ezilmiyorum. Kimseye yük olmadan mesafeleri aşıyor, hedefime ulaşıyor ve özgürlüğümü yaşıyorum. Binlerce yıl önce onunla düştüm yollara, yollara; aştım dağları dağları. Bugünkü ufku aydınlatan şafaklara ulaştım. İşte ben, onunla güçlüyüm. Onunla yeni ufuklara doğru yürüyor, koşuyorum!”

Türkiye Körler Federasyonu Adına Başkan Av. Turhan İçli

İletişim: 0542 413 86 92

 


© Türkiye Körler Federasyonu - 2014


 15.04.2024 Günlük İstatistik   Tekil : 20 - Sayfa Görüntülenme : 39 - Toplam : 797947

Kocaeli Bilişim Web Tasarımı Hizmetleri