Türkiye Körler Federasyonu Logosu
 Son Güncelleme Tarihi : 30 Nisan 2021 Cuma
 
Bizi Takip Edin : Facebook Sayfası Instagram Sayfası Twitter Sayfası Ana Sayfa Yap - Sık Kullanılanlara Ekle
Anasayfa
İletişim
Tüzüğümüz
Üyelerimiz
Yönetim Kurulumuz
Duyurular
Faaliyet Raporu
Ufkun Ötesi Dergisi
Videolar
Uluslararası
Arşiv
Engelli Mevzuatı
Beyaz Baston Klibi
Yorum ve Makaleler
Türkiye Körler Federasyonu ve İmza Sorunu
İlgili Kurum ve Kuruluşlar
Örgüt Şeması ve Erişim Bilgileri
Engelli Aileleriyle Dayanışma

Özel Eğitim Komisyon Raporu

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu
   

Balkan Körler Danışma Komitesi Toplantısı Türkiye Körler Federasyonu ev sahipliğinde 8-9-10 Haziran 2017 tarihinde Edirne’de gerçekleştirildi. Toplantıya ilişkin görüntüler ve toplantı haberinin yayınlandığı pek çok site ve gazeteden haberi en ayrıntılı olarak veren gündem gazetesinin haberini ilişikte sunuyoruz.


Balkan Körler Danışma Komitesi’nin 25’inci Olağan Toplantısı Trakya Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirilirken, toplantıya Türkiye ve Balkan Ülkelerinin Görme Engelli Örgütleri’nden 40’a yakın delege katıldı. 3 gün sürecek toplantıda Türkiye ve Balkan Ülkelerindeki görme engellilerin durumu değerlendirilirken söz konusu ülkeler arasında işbirliği ve ortak mücadelenin olanakları tartışılıyor.

Türkiye ve Balkan Ülkelerinin Görme Engelli Örgütleri, Balkan Körler Danışma Komitesi 25. Olağan Toplantısı’nda bir araya geldi. Trakya Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda 40’a yakın delegenin yanı sıra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu katıldı.

Bugün ve yarın devam edecek toplantıda Türkiye ve Balkan Ülkelerindeki görme engellilerin durumu değerlendirilirken söz konusu ülkeler arasında işbirliği ve ortak mücadelenin olanakları tartışılıyor. Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Av. Turhan İçli yaptı. Av. İçli, konuşmasında 1993 yılından bugüne her yıl 1 ülkede toplantı yaptıklarını açıklayarak; “Geçen yıl Makedonya’daydık. Şimdi de orada kararlaştırdığımız üzere Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılarda deneyim paylaşımı yapıyoruz. Ülkelerimizde engelli hakları konusunda durum nedir? Görme engellilerin hakları ne düzeydedir? Ne gibi sıkıntıları vardır? Bunları nasıl aşıyorlar? Bu konularda deneyim paylaşımları yapıyoruz. Kültürel alışverişler yapıyoruz. Satranç turnuvaları, müzik festivalleri ve diğer sportif alanlarda çeşitli etkinlikler söz konusu oluyor” ifadelerine yer verdi.

Görme engellilerin geleceği konuşulacak Av. İçli, toplantılarda ayrıca geleceğe dair çıkarımlarda bulunduklarını belirterek; “Neler yapabiliriz? Nasıl bir işbirliği gerçekleştirebiliriz? Ne gibi etkinlikler düzenleyebiliriz? Bunları konuşuyoruz ve 3 yılda 1 de dönem başkanımızı seçiyoruz. Şu anda dönem başkanımız Bosna Hersek Körler Birliği’nin Başkanı Sayın Branko Susic. 3 yıldan beri dirayetli, faydalı öncülüğüyle Balkan Körler Danışma Komitesi’ni yürütmekte ve bizleri çeşitli vesilelerle bir araya getirmekte” dedi. “Her bakımdan imece” Toplantının imece ile gerçekleştiğini söyleyen Av. İçli; “İşin ev sahipliği, sponsorluğu boyutuyla belirtiyorum; tam bir imece. Ana sponsorumuz AB Sivil Düşün Teknik Destek Grubu ama ben Sayın Rektörümüzü aradığımız zaman derhal Trakya Üniversitesi’nin olanaklarını bizim hizmetimize sunmaya söz verdi. Sayın Belediye Başkanımızla görüştüğümüz zaman, ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söylediler. Gerçekten de bu desteklerini sundular. Cumartesi günkü gezimiz, bu akşam da bir yemeğimiz var. Buraya da katıldılar ve bize onur verdiler. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden bir İngilizce rehber istedik ve derhal yerine getirdiler. Devlet, yerel yönetimler, üniversite ve sivil toplum işbirliğinin çok istisnai ve parlak bir örneği. Her bakımdan bir imece” sözlerine yer verdi.

Av. İçli, konuşmasının sonunda protokol bölümünün tamamlanmasının ardından toplantının Branko Susic’in başkanlığında oturumlara geçileceğini açıkladı.

“12 üye ülkeden oluşuyor” Av. İçli’nin konuşmasının ardından bir konuşma da Balkan Körler Danışma Komitesi Başkanı Branko Susic yaptı. Susic, konuşmasında Balkan Körler Danışma Komitesi’nin, Güneydoğu Avrupa’daki görme engellilerden oluşan bir ana kuruluş olduğunu ve 12 üye ülkeden oluştuğunu açıkladı. Susic, Komite’nin en batıdaki üyesinin Hırvatistan, en doğudaki üyesinin de Türkiye olduğunu söyleyerek; “Kuzeydoğuda Moldova ve Güneybatıda Kıbrıs yer alıyor. Bu kuruluş, farklı görme engelli kuruluşlar çerçevesinde bir araya gelmiş durumda. Kosova’nın burada bir gözlemci statüsü söz konusu. Burada oturumlarda görme engellilerle ilgili sorunları ele alacağız ve onların aynı şekilde çıkarlarının korunması, temel haklarının desteklenmesi noktasında gerekli çalışmalar yapılması için oturumlar düzenleyeceğiz. Bu toplantıya ek olarak bizlerin mevcut kanuni duruma aşina olmamızı sağlayacak ve akabinde ülkelerimizdeki bu mevzuatın ele alınmasından sonra muhtemel işbirliği ve katılım yollarını ele alacağız. Bu program kapsamında ne tür proje çalışmaları yapılabileceğine bakacağız” dedi.

“İyi bir örnek” Susic’in konuşmasının ardından bir konuşma da Dünya Körler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Körler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Körler Federasyonu Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emin Demirci yaptı. Demirci, konuşmasında Balkan Körler Birliği’nin Avrupa Körler Birliği adlı örgütün Balkan bölgesindeki istişari nitelikteki bir oluşumu olduğu açıklayarak; “Görme engelliler olarak birçok konuda yapılan önderlik, bu alanda da gerçekleştirilerek 1984 yılında soğuk savaş dönemindeki iki kutuplu Avrupa ülkelerinden temsilcilerin ‘bu gidiş bizi ilgilendirmiyor, biz kendi sorunlarımızı barışçıl yöntemlerle çözeriz’ diyerek bir araya gelip, Norveç’in Hurdal kasabasında Avrupa Körler Birliği’ni oluşturmuşlardır. Bugün Avrupa Körler Birliği’nin geldiği bu noktada tıpkı Avrupa Konseyi’ni andırır bir yapı arz etmektedir. Şu anda Avrupa’nın 42 ülkesi Avrupa Körler Birliği’nin üyesidir. Yönetim Kurulu vardır ve uyumlu şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Bunun iyi bir örneği de bugün burada gerçekleşmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Engelleri aşmış bir üniversite olmak istiyoruz” Demirci’nin konuşmasının ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Tabakoğlu, konuşmasında Trakya Üniversitesi’nin Balkanları hedef almış bir üniversite olduğunun altınız çizerek Trakya Üniversitesi’ndeki engelli çalışmalarından bahsetti. Tabakoğlu; “Yaklaşık 9 aydır görevdeyiz ve bir engelli birimi kurduk. 5 bin sayfalık bir rapor ortaya çıktı. Çok yakın zamanda bütün kampüsümüz engelli ulaşımına açık bir kampüs olacak. 23 asansörü ve bütün yollarıyla ulaşılabilir, bütün engelleri aşmış bir üniversite olmak istiyoruz” dedi.

“Amacımız Engelsiz Kent bayrağını asabilmek” Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıda son konuşmayı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında günümüzde birçok konuda olduğu gibi engelliler konusunda da değişikliklerin olduğunu söyleyerek; “Yerel yönetimlerle engelliler arasındaki ilişkiye baktığımız zaman engellilerin önündeki en büyük sorunun yerel yönetim uygulamaları, ama çözümün de yine yerel yönetimler olduğunu görüyoruz. Çok kullanılan bir söz vardır; ‘Çağdaş Kent’ Bu kavramı dünyanın tüm ülkelerinde duyabilirsiniz. Kimi çağdaş kenti büyük binalarda ölçeklendirir, kimi yollarıyla, kimi parklarıyla, kimi farklı sosyal donatılarıyla tanımlar. Benim de bir çağdaş kent tanımım var. Bence Çağdaş Kent; Edirne’de yaşayan bir engelli vatandaşımız, engeli ne olursa olsun, sabah tek başına evinden çıkıp, tek başına şehre gidip, tüm işlerini görüp, yine tek başına eve dönebiliyorsa o kent çağdaş bir kenttir. Edirne böyle bir kent midir? Maalesef hayır. Peki; dünyada bu anlamda çağdaş bir kent var mıdır? Maalesef hayır. Ama bu durum, önümüze bu hedef koymamıza ve bu hedef doğrultusunda çalışmalar yapmamıza engel değil. Üniversitemiz, bilim adamlarımız, uzmanlarımız ve teknik elemanlarımızla hep birlikte Edirne’nin bütünüyle engelsiz bir çağdaş kent olması için mücadele ediyoruz ve bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Edirne’de birçok şeyi yaptık, birçok şeyi de yapmaya devam ediyoruz. En büyük hedefimiz bir gün Edirne’deki bayrak direklerinden birine Engelsiz Kent bayrağını asabilmektir” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından toplantının protokol bölümü sona erdi. Toplantı bugün ve yarın da çeşitli etkinliklerle devam edecek. Uğur AKAGÜNDÜZ

Haberin Gazete Bağlantısına gitmek için tıklayınız


© Türkiye Körler Federasyonu - 2014


 1.12.2021 Günlük İstatistik   Tekil : 372 - Sayfa Görüntülenme : 377 - Toplam : 632519

Kocaeli Bilişim Web Tasarımı Hizmetleri