Türkiye Körler Federasyonu Logosu
 
Bizi Takip Edin : Facebook Sayfası Instagram Sayfası Twitter Sayfası Son Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2023 Salı
 
Anasayfa
Ufkun Ötesi Dergisi
İletişim
Tüzüğümüz
Üyelerimiz
Yönetim Kurulumuz
Duyurular
Faaliyet Raporu
Videolar
Uluslararası
Arşiv
Engelli Mevzuatı
Beyaz Baston Klibi
Yorum ve Makaleler
Türkiye Körler Federasyonu ve İmza Sorunu
İlgili Kurum ve Kuruluşlar
Örgüt Şeması ve Erişim Bilgileri
Engelli Aileleriyle Dayanışma

Özel Eğitim Komisyon Raporu

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu

7/15/2024
Günlük İstatistik  
Tekil : 60
Sayfa Görüntülenme : 126
Toplam : 797987

 


Ne zaman, kadınlar, hak olarak kendilerine verilenin yerine, kendilerine lazım olanı almaya başlarlarsa, o zaman eşitleneceklerdir.
Kadınları, bu güne kadar engelliler olarak benimsediğimiz "bize rağmen, bizim için asla" ilkesini paylaşmaya davet ediyorum. Yoksa, ne onlar için edilecek cilalı sözler, ne ayaklarını yerden kesecek övgüler, haklarını ve eşitlenmelerini sağlayacaktır. Unutmamalıyız ki: engellilere en büyük övgüyü dizenler, onlara hiç birşey vermeyi düşünmeyenlerdir.

Bir başka yanılgı ise, kadınların eşit olmasını, onların erkekler gibi yaşaması gerektiğine bağlayanların yanılgısıdır. Her zaman, kadın kadındır, erkek ise, erkek. Bu bağlamda tercihleri, hayata bakış açıları, öncelikleri farklı olabilir. Bu durum eşitliğin sağlanmayacağı anlamına gelmez. Bu bağlamda, örneğin kadınların siyasetteki etkinliklerinin düşüklüğünün, eşitsizlikten ne kadar etkilendiğinin yanı sıra, siyaset denilen şeyin kadınlar açısından cezbediciliğini de, hesaba katmamız gerekir.

Örgüt olarak bize düşen ise, kadınlar için fırsat eşitliğinin sağlanmasının şartlarını oluşturmaktır. halen Federasyonumuza üye olan derneklerin üyelerinin sadece %18'i kadın ve tüm çabalarımıza rağmen karar alma mekanizmalarında, sayılarını arttırma imkanı bulamamaktayız. Dolayısıyla, ne yapılması gerektiğine karar veren erkeklerin kararlarına göre bu örgütü kabullenen kadınlar, kim bilir, belkide erkekler olarak bizim bilemediğimiz ve anlayamadığımız bir takım eksikleri nedeniyle, sayılarını üye olarak arttıramamaktadırlar.
Hiç olmazsa bu 8 martla başlayan bir süreç ile, biz kendi evimizi kadınların karar mekanizmalarındaki aktiviteleri doğrultusunda düzeltmeye bakalım ve bu günde başlangıç olsun.

Bu düşüncelerimi tüm kadınlarla paylaşırken, son bir yılın muhasebesinin kadınlar açısından yapılmakta olduğu bu günün, kadınlara, başarı, mutluluk ve eşitliğin kapısının açıldığı gün olmasını dilerim.

Ahmet Cantürk

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı


© Türkiye Körler Federasyonu - 2014


 7/15/2024 Günlük İstatistik   Tekil : 60 - Sayfa Görüntülenme : 126 - Toplam : 797987

Kocaeli Bilişim Web Tasarımı Hizmetleri