Türkiye Körler Federasyonu Logosu
 
Bizi Takip Edin : Facebook Sayfası Instagram Sayfası Twitter Sayfası Son Güncelleme Tarihi : 18 Temmuz 2023 Salı
 
Anasayfa
Ufkun Ötesi Dergisi
İletişim
Tüzüğümüz
Üyelerimiz
Yönetim Kurulumuz
Duyurular
Faaliyet Raporu
Videolar
Uluslararası
Arşiv
Engelli Mevzuatı
Beyaz Baston Klibi
Yorum ve Makaleler
Türkiye Körler Federasyonu ve İmza Sorunu
İlgili Kurum ve Kuruluşlar
Örgüt Şeması ve Erişim Bilgileri
Engelli Aileleriyle Dayanışma

Özel Eğitim Komisyon Raporu

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu

6/16/2024
Günlük İstatistik  
Tekil : 60
Sayfa Görüntülenme : 126
Toplam : 797987

 

ARŞİVDEKİ HABERLER ve DUYURULAR

Sonuç Bildirgesi

Engelliler Konfederasyonu organizasyonu ile 13 Şubat 2015 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezinde toplanan Engellilerin Siyasal Yaşama Katılma Hakkı konulu çalıştayda bir araya gelen bizler gün boyu yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda aşağıdaki hususların genel kamuoyuna, Yüksek Seçim Kurulu ve diğer yetkili kamu kurumlarına, siyasal partilere ve sivil toplum örgütlerine duyurulması kararı aldık.....


Devamı İçin Tıklayınız...
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

15 EKİM DÜNYA BEYAZ BASTON KÖRLER VE GÜVENLİK GÜNÜ NEDENİYLE   

Bugün 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü.

1969 yılında, Dünya Körler Federasyonu’nun Görme engellilerin güvenliğini, bağımsızlığını ve özgürlüğünü simgeleyen bu önemli günü, beyaz baston körler güvenlik günü olarak kabul edişinin....


Devamı İçin Tıklayınız...
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

Bayram 

BAYRAM

Nefes almak bayramdır mesala; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan...
Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir;
sevmeninkini yalnızlık...
Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır.
Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek,
kurda kuşa yem olmayıp "çok şükür bugünü de gördük" diyebilmek...
Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.
Yoğum bakımda sancılı geceyi ya da kangren olmuş bir ilişkiyi bitirmek de öyle...
En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini,
bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek,
dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek, bayramdır.
Bir sürpriz paketinden çıkan hediye,
tatlı bir şekerleme de üstüne serilen battaniye,
saçlarını üşfik bir sevgiyle okşayan anne, bayramdır.
"Ona güvenmiştim, yanılmamışım" sözü bayramdır.
Hiç aldatmamış aldanmamış olmak bayram...
Tüm İnsanlığın Kurban Bayramı Kutlu Olsun.

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı
Ahmet CANTÜRK
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

EKPSS Tercihleri   

EKPSS tercihleri 27.08.2014 tarihinde başlayıp 05.09.2014 tarihinde sona erecek olup bütün adaylar yani ilköğretim, orta öğretim, yüksek okul, mezunları için aynı tarihlerde yapılacaktır.

Daha önce üçbinyüzotuzsekiz kişi olarak duyurulan kamu personel alım sayısı kamu oyundan gelen tepkiler üzerine dörtbinyüzellibir olarak değiştirilmiştir..

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

Teklif Çağrısı - Asya Pasifik (WBUAP)Orta Vadeli Bölgesel Genel Kurul 2014 - Dünya Körler Birliği Gençlik Forumu'nda Sunulmak üzere   

Dünyada gençlerin yenilikçi fikirlerine davetiye çıkarmak adına, Dünya Körler Birliği 6 bölge üyesinin organizasyon komitesi gençlere ait önerilerini almaya karar vermiştir

Devamı İçin Tıklayınız...

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

bayramlar sevinci simgeler
Bayramlar mutluluk verir
İsrailin Filistin'e yaptığı zulüm nedeniyle orada ağlayan analar, orada ağlayan çocuklar oldukça bizler nasıl sevinçli ve mutlu olabiliriz.
Umarız bayramda tüm dünya sevgi, barış ve huzur içinde olur
Umarız dünyadaki savaşlar durur...
Herkesin ramazan bayramı kutlu olsun

Türkiye Körler Federasyonu
Başkan
Ahmet CANTÜRK

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

KAMUOYUNA ACİL DUYURU   

Dağ fare doğurdu: Engelli Kamu Personeli seçme sınavına 125 bin kişi girdi; 3 138 kişinin atamasının yapılacağı açıklandı. 25 bini aşkın Engelli Memur açığı karşısında 3 bin kişilik atamayı kabul etmiyoruz..


Devamı İçin Tıklayınız...

Bakan Avcı : "Çocuklarımızı Mutlu Eden Uygulamaları Akademik Fantezilere Feda Etmeyeceğiz"

Millî Eğitim Bakanı Avcı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’nda ortaokul çağındaki işitme, görme engelli çocukların kaynaştırma sınıflarında eğitime devam etmelerini öngören düzenlemenin asla bir zorunluluk ve dayatma halini almasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Devamını okumak için buraya tıklayınız >>

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan bir madende trafo patlaması sonucu meydana gelen elim kazada hayatını kaybedenlere Cenabıallah’tan rahmet, yaralananlara acil şifa, yakınlarına sabır ihsan etmesini niyaz ediyoruz.
Bu türden kazaların bir daha tekrarlanmamasını umarken engellilerin sayısının artmayacağını ümit ediyoruz.

Ahmet CANTÜRK

Türkiye Körler Federasyonu başkanı

Milli Eğitim Bakanı ile 3 Mayıs Görüşmesi Hakkında RAPOR

2014 yılı Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı WEB sitesinde yayınlanan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı, başta görme engelliler olmak üzere engelli örgütleri ve aileleri arasında büyük bir tedirginlik yarattı. Çünkü Yönetmelik Taslağında, altmış yıldan fazla süredir görme, işitme ve bedensel engelli çocuklara özel eğitim veren ve pek çok engellinin eğitimin ileri aşamalarına geçmesi için sağlam bir temel oluşturan özel eğitim okullarının dört yıllık ikinci kademesinin kapatılması ve yenilerinin açılmaması öngörülmekteydi.

Devamını okumak için buraya tıklayınız >>

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

Ne zaman, kadınlar, hak olarak kendilerine verilenin yerine, kendilerine lazım olanı almaya başlarlarsa, o zaman eşitleneceklerdir.
Kadınları, bu güne kadar engelliler olarak benimsediğimiz "bize rağmen, bizim için asla" ilkesini paylaşmaya davet ediyorum. Yoksa, ne onlar için edilecek cilalı sözler, ne ayaklarını yerden kesecek övgüler, haklarını ve eşitlenmelerini sağlayacaktır. Unutmamalıyız ki: engellilere en büyük övgüyü dizenler, onlara hiç birşey vermeyi düşünmeyenlerdir.

Devamını okumak için buraya tıklayınız >>

ENGELLİLER KONFEDERASYONU ÜYESİ FEDERASYON BAŞKANLIKLARINA VE ENGELLİLER KONFEDERASYONU 3. OLAĞAN GENEL KURUL DELEGELERİNE

KONU:Engelliler Konfederasyonu’nun 3. Olağan genel kurulu süreci ve başkan adaylığına ilişkin Türkiye Körler Federasyonu’nun görüşleri.

Türkiye Körler Federasyonu, kuruluşu 2006 yılında başlayan ve 2007 yılında tamamlanan Engelliler Konfederasyonu’nun; Fiziksel Engelliler Federasyonu ve Zihinsel Engelliler Federasyonu ile birlikte 3 kurucusundan biridir.

Federasyon olarak, ülkemizdeki örgütlenme tekelinin kırılışının ardından, devlet eliyle kurulmamış ve gerçek örgütlü kitle tarafından kurulmuş olan bu ilk konfederasyonun kuruluşunda rol almış olmaktan dolayı, kurulduğu tarihte olduğu gibi, bu günde oldukça gururluyuz ve bu onuru yaşamayı dost federasyonlarla birlikte arzu etmekteyiz.

Devamını okumak için buraya tıklayınız >>

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ - ENGELLİLER NE İSTİYOR ?

İ2005 yılında çıkarılan Özürlüler Kanunu, engelliler için kâğıt üzerinde önemli hak ve kazanımlar getirmiştir. Ancak aradan geçen 6 yıla yakın süre bu hak ve kazanımların “kuvveden fiile” geçemediğini yasa sayfalarından hayata aktarılamadığını gösterdi. Dar görüşlü bürokratların çıkardığı yönetmelikler, yorgunu yokuşa süren katı ve acımasız uygulamalar, Yasanın yarattığı mutluluk ve iyimserlik havasının panik ve çaresizliğe dönüşmesine yetti. Ortamımıza karamsarlık egemen oldu.

Devamını okumak için buraya tıklayınız >>

---

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

Maalesef gerek Türkiye’de gerekse de tüm dünyada engelliler gibi ayrımcılığa uğrayan ve ikinci sınıfa indirgenen kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, gelecek Kadınlar Günü'nde bu uygulamaların ortadan kalktığı ve kadınlar adına faydalı çalışmaların yapıldığı bizlerinde bu çalışmaları kutladığımız bir yıl bekliyoruz.

Türkiye Körler Federasyonu Yönetim Kurulu

---

Yarışma duyurusu:
Türkiye Körler Federasyonu bu yıl da Avrupa Körler Birliği’nin üye ülkelerde açtığı kompozisyon yarışmasını ülkemizde de düzenlemektedir. Haberin devamı ve detayları için buraya tıklayınız

---

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumumu Sonuç Bildirgesi için tıklayınız

---

3. Uluslararası Kör ve Az Görenlerin Eğitimi, Rehabilitasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumumuzu onurlandırmanızı dileriz. Haberin devamı ve detayları için buraya tıklayınız

---

 


© Türkiye Körler Federasyonu - 2014


 6/16/2024 Günlük İstatistik   Tekil : 60 - Sayfa Görüntülenme : 126 - Toplam : 797987

Kocaeli Bilişim Web Tasarımı Hizmetleri